Press "Enter" to skip to content

Kniha týždňa: Eliot Brown a Maureen Farrell, Kult WE. WeWork a veľké precitnutie zo startupového ošiaľu (N Press, 2022)

Na Slovensku je príbeh kedysi po Uberi najhodnotnejšieho amerického startupu pomerne neznámy. Raketový vzlet realitky prenajímajúcej kancelárske priestory podporujúc pri tom vzájomnú spoluprácu nájomníkov si u nás málokto všimol. Snaha zakladateľa Adama Neumanna bola v tom, aby jeho podnikanie bolo vnímané nie ako realitný biznis, ale ako budovanie komunity – niečo na spôsob "3D Facebooku". Jeho neobyčajné presviedčacie schopnosti spolu s výstredným správaním získali množstvo súkromných investorov, ktorí financovali rast firmy nehľadiac na prevádzkové straty.


I táto pyramída sa však zrútila. Stalo sa tak v momente, keď sa Neumann snažil získať ďalšie peniaze cez vstup na burzu. Až podrobná správa pripravená pre chystané upisovanie akcií osvetlila podstatu podnikania firmy WeWork, ktorá síce expandovala na 5 kontinentov, ale na zarobenie 1 dolára stále potrebpovala vynaložiť 2 doláre. Firma sa zrútila veľmi rýchlo, veritelia sa z nej snažili zachrániť aspoň torzo, ale väčšinu priestorov boli nútení opustiť a zamestnancov prepustiť.

Dvaja redaktori denníka Wall Street Journal Eliot Brown a jeho kolegyňa Maureen Farrell mapovali celý príbeh na stránkach svojho média. V roku 2021 vydali takmer 500-stranovú knižku podrobne popisujúcu vzlet aj pád tohoto nevšedného podniku. Veľmi zaujímavé čítanie.

Rozhovor s autormi vysielala stanica ABC News v čase vydania knihy v USA:

 

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *